Dziewczyny do gitar!

Połowa nowych adeptów gitarowego grania to kobiety. Uczymy się dla siebie, ale jest też mocna grupa, która chce grać w zespołach – wynika z raportu firmy Fender. Powiem Wam dziś Dziewczyny, gdzie można złapać za wiosła, stanąć na scenie i zostać syreną. Będzie mowa o Lucciola Ladies Rock Camp.

Światowy producent gitar Fender w konsultacji z neurobiologiem Danielem Levitinem i firmą Egg Strategy postanowił zbadać kto, jak i dlaczego uczy się dziś grać na gitarze. Raport „Illuminating the State of Today’s Guitar Players” dostarcza sporo ciekawych danych. Zmieniający się rynek mocno definiują kobiety, które stanowią 50% nowych nabywców. Uczymy się chętnie z wideo tutoriali w internecie. Najczęściej (61%) by pograć dla siebie lub w towarzystwie, choć całkiem sporo, bo 46% uczestników badania chciałaby stworzyć zespół i wspólnie tworzyć muzykę. Aż 72% respondentów wskazało, że sięgnęli po gitarę dla własnego samorozwoju, by nauczyć się czegoś nowego. Autorzy badania przekonują również, że gra na gitarze niesie wiele korzyści – redukuje stres, zwiększa produktywność, pobudza kreatywność i pozwala dłużej czuć się młodym. Przygodę z gitarę można rozpocząć zawsze i w każdym wieku.

MC40MDk4MjQwMCAxNTI5MDUzODM1
Annie Clark zaprojektowała gitarę dopasowaną do kobiecego ciała. Być jak St. Vincent.

Marzyliście kiedyś, by zostać drugim Slashem (albo St. Vincent), założyć zespół, albo po prostu grać ulubione kawałki? A może graliście w młodości i teraz gitara kurzy się gdzieś w kącie? Słoń nadepnął mi na ucho, jestem za stary/stara na naukę itp. Dosyć wymówek! Dla dziewczyn mam świetną propozycję. Nie tylko dla niespełnionych gitarzystek, ale też basistek, wokalistek i mistrzyń bitów. Ręczę własną głową, bo byłam, widziałam i swoje zagrałam :).

British singer Polly Jean Harvey perform
Być jak PJ Harvey

Luciolla Ladies Rock Camps. Obozy rockowe dla dziewczyn w każdym wieku

Pierwszy w Polsce obóz rockowy dla kobiet w wieku 18-99 lat organizowany przez Stowarzyszenie Kobieca Transmisja wystartował 4 lat temu w Krakowie. Organizatorki należą do międzynarodowej sieci Girls Rock Camp Allience, która zajmuje się edukacją muzyczną dziewczyn. Obecnie Luciolla działa w Warszawie, Trójmieście i Krakowie, organizując co roku obozy rockowe w Nowicy, a także Królowe Bitu Hip-Hop & Electro Camp oraz obozy dla nastolatek Karioka Girls Rock Camps Kraków. Na wszystkich w inspirującym dziewczyńskim gronie można nauczyć się grać na instrumentach, stworzyć zespół, napisać własne kawałki i zagrać je przed publicznością. I to wszystko w ciągu 5 dni. Naprawdę można, bo nauczycielki działają według specjalnie wypracowanej metodologii.

www_syreni-spiew-logo-300dpi-14

Rok temu na mapie Luciolli pojawił się Syreni Śpiew, kilkudniowy obóz organizowany w Trójmieście, w maju. Pomyślałam – morze, gitary, bity, girl power… – przecież to brzmi jak przepis na zajebistą majówkę. I tak zostałam syreną i było to przefantastyczne doświadczenie.

Jechać nad morze i zostać gwiazdą rocka, bo… zawsze można

Byłam jedną z 12 uczestniczek, które w Gdańsku pod okiem bardzo zacnych nauczycielek uczyły się grać na gitarach, basach, śpiewać i robić bity. 4 dni prób w przyjaznej przestrzeni Inkubatora Sąsiedzkiej Energii na Dolnym Mieście, pod koniec otwarta próba generalna, a na koniec koncert w klubie. Serio, serio. I nie były to rurki z kremem, bo dziewczyny nie odpuszczały. Były chwile zwątpienia, pęcherze na paluchach, ale i radość, że w końcu gram równo z basem i stoję na scenie z brokatem we włosach.

IMG-0290 (1)
Wierna Luciollowa towarzyszka. Z prywatnego archiwum

Wiele się nauczyłam, poznałam świetnych ludzi, poznałam piękne zakątki Gdańska (zrewitalizowane Dolne Miasto jest super) i mam profesjonalną fotę, jak dzierżę Stratocastera :). Wiele innych uczestniczek, które poznałam nie poprzestaje na udziale w jednym obozie. Wpisują sobie Luciollę w kalendarz urlopowy. Tworzą zespoły i zjeżdżają na próby z różnych części Polski. Wchodzą do studia i nagrywają swoje rzeczy. Masa inspirujących historii.

Luciolla zaraża pozytywną energią, daje porządny zastrzyk pewności siebie i pozwala spełniać muzyczne marzenia. Może i wyszła mi lukrowana laurka, ale takie fajne inicjatywy warto promować i o nich pisać. Brawa dla organizatorek. Nawet moja mama powiedziała, że ona na gitarę też by chciała :).

A jest ku temu świetna okazja, bo 30 kwietnia startuje 2. edycja Syreniego Śpiewu i właśnie trwają zapisy: http://lucciola.rockcamp.com.pl/syreni-spiew-znowu-w-gdansku/

Nie traćcie czasu, zapisujcie się, a potem założymy drugi Warpaint.

buziole,

Zuza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s