Wszechświat uśmiecha się do Ciebie

Weź posłuchaj Khruangbin!

Dziś po ciężkim dniu zajrzałam na kanał KEXP w poszukiwaniu moich nowych ulubionych dźwięków. I co znalazłam? Najnowszą sesję zespołu Khruangbin, mojego ostatniego wielkiego odkrycia. Wszechświat powiedział – napisz o nich. W końcu Cheryl Waters też poleca.

Chillout po tajsku, a może teksańsku?

Khruangbin to po tajsku silnik samolotu i nazwa tria z Houston w Texasie w składzie Laura Lee (bas), Mark Speer (gitara) i Donald “DJ” Johnson (perkusja, klawisze). Jak się zaczęło? Ongiś Mark i DJ grali razem w zespole gospel w kościele St. John’s Methodist Church w Houston (w tym samym, w którym swój talent szlifowała nastoletnia Beyonce). Później Mark poznał Laurę, z którą połączyło go zamiłowanie do afgańskiej muzyki. I nauczył Laurę gry na basie, aż ta finalnie porzuciła dla grania uczenie dzieci tabliczki mnożenia. Dziś jako Khruangbin mają na koncie dwie EP-ki i dwa długogrające albumy (The Universe Smiles Upon You i ostatni Con Todo El Mundo ze stycznia tego roku) i tworzą muzyczny koktajl, łączący w sobie wpływy z różnych epok i stron świata.

Khruangbin

Trochę etno, trochę retro

Beztroski surf-rock i tajski funk z lat 60. łączą się z ciężkim pulsującym basem w sensualnym psychodelicznym klimacie jak z filmów Tarantino i Lyncha. Tak mniej więcej można określić muzykę, którą tworzy Khruangbin. Lee i Speer to zresztą muzyczne nerdy, przywożą płyty z całego świata, a odkryciami dzielą się w audycji i playlistach pod nazwą Air Khruang. Ich twórczość to w większości muzyka instrumentalna z wokalizami, bywają też utwory z wokalem, ale jak zauważyła Waters, wokalistką w zespole jest właściwie gitara Speera (za każdym razem jestem pod wrażeniem jego wysmakowanego stylu gry). Brzmienie dopełnia odpowiednia stylówa i gustowne fryzury “na Kleopatrę”.

Warto mieć ich na oku i w uchu. Trzymam kciuki, by ich samolot wkrótce wylądował w Polsce :).

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s